پخش زنده
دانلود اپلیکیشن اندروید دانلود اپلیکیشن اندروید
English عربي
1340
-
الف
+

نخستین کنگره شعر کتاب دفاع مقدس برگزار می‌شود

کنگره شعر کتاب دفاع مقدس با هدف پاسداشت ادبیات دفاع مقدس، برگزار می‌شود.

نخستین کنگره شعر کتاب دفاع مقدس با هدف پاسداشت ادبیات دفاع مقدس، برگزار می‌شود.

به گزارش آی‌فیلم، فراخوان نخستین کنگره شعر کتاب دفاع مقدس با محوریت کتاب «وقتی مهتاب گم شد» شامل خاطرات علی خوش لفظ، با هدف جامه عمل پوشاندن به منویات امام راحل (ره) و مقام معظم رهبری در پاسداشت ادبیات دفاع مقدس، کمک به رشد و اعتلای فرهنگی کتابخوانی عمومی به ویژه در میان هنرمندان و شاعران و همچنین تشویق شاعران جوان به بهره‌گیری از گنجینه دفاع مقدس در خلق آثار ادبی، منتشر شد.

نخستین کنگره شعر کتاب دفاع مقدس که به همت نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، در مهرماه سال جاری و همزمان با سالروز شهادت سردار حسین همدانی، در دو بخش اصلی و ویژه و با حضور شاعرانی از سراسر کشور برگزار خواهد شد.

علاقه‌مندان برای شرکت در بخش اصلی این کنگره می‌توانند آثار خود را در ۵ شاخه «کلاسیک» (غزل، قصیده، مثنوی، قطعه، ترکیب‌بند، رباعی، دوبیتی و ...)، «آزاد» (نیمایی، سپید و ...)، «ترانه، سرود، نوحه و قالب‌های آیینی»، «کودک و نوجوان» و «کوتاه نوشت و پیامک ادبی»، به دبیرخانه این کنگره ارسال کنند.

همچنین بخش ویژه این جشنواره به استقبال از مطروحه مقام معظم رهبری د اختصاص دارد که علاقه‌مندان برای شرکت در این بخش می‌توانند سروده‌های خود را در ادامه سروده مقام معظم رهبری یا درهمان وزن وردیف وقافیه به دبیرخانه این کنگره ارسال کنند. متن مطروحه رهبرمعظم انقلاب به شرح زیر است:

درنگی کرده بودم کاش در بزم جنون من هم

لبی تر کرده زان صهبای جام پرفسون من هم

هزاران کام در راه است و دل مشتاق و من حیران

که ره چون می‌توانم یافتن سوی درون من هم

علاقه‌مندان به شرکت در نخستین کنگره شعر کتاب دفاع مقدس  تا پایان وقت اداری روز دوشنبه، ۲۰ شهریور ماه سال جاری فرصت دارند تا آثار خود را در دو بخش اصلی و ویژه این کنگره از طریق پست الکترونیکی mahtabesheer@iranpl.ir و یا از طریق فضای تلگرامی به نشانی @mahtabesheer به دبیرخانه کنگره ارسال کنند.

دبیرخانه این کنگره، صرفا آثاری را که الهام گرفته از کتاب «وقتی مهتاب گم شد» باشد بررسی و داوری خواهد کرد. محدودیتی در قالب‌های ارسالی اشعار و تعداد اشعار وجود ندارد. دبیرخانه کنگره حق چاپ و انتشار آثار را خواهد داشت. همچنین درج اطلاعات کامل شاعر (نام، نام خانوادگی، نام پدر، سال تولد، شماره ملی، شماره شناسنامه، آدرس کامل منزل، محل سکونت، تلفن همراه و ثابت) ضروری است و به اشعار فاقد اطلاعات ترتیب اثر داده نخواهد شد.

جوایز درنظر گرفته شده برای نخستین کنگره شعر کتاب دفاع مقدس  شامل ۱۰ جایزه ۱۰.۰۰۰.۰۰۰ ریالی به ۱۰ اثر برتر در بخش اصلی و ۳ جایزه ۲۰.۰۰۰.۰۰۰ ریالی  به ۳ اثر برتر در بخش ویژه خواهد بود.

کتاب «وقتی مهتاب گم شد» نوشته حمید حسام، روایتی عاطفی از خاطرات جانباز سرافراز آقای علی خوش‌لفظ، هم‌رزم حاج احمد متوسلیان است که توسط انتشارات سوره مهر به چاپ رسیده است.

ه خ/ ا.ا

نظر شما
ارسال نظر